Au doar contracte temporare, fac muncă sezonieră, sunt plătiți cu ora. În aceste condiții, situația celor mai multor lucrători sezonieri din Grecia este una precară. Un material tip explainer publicat de ARTE.
Peste 40 de milioane de turiști au vizitat Grecia anul trecut. Acesta este unul dintre motivele pentru care Grecia este țara cu cel mai mare număr de angajați în sectorul horeca din Uniunea Europeană. Una din cinci persoane lucrează în acest sector, în special tineri, adesea fără garanția unui loc de muncă sau a siguranței financiare.
Programul este realizat de către platforma europeană ARTE și este disponibil în 10 limbi în urma unui parteneriat media intitulat EMOVE Hub. Proiectul este coordonat de ARTE și include publicațiile Balkan Insight (BIRN), Sinopsis (BIRN Romania), El País (Spania), Gazeta Wyborcza (Polonia), Internazionale (Italia), Ir (Letonia), Kathimerini (Grecia), Le Soir (Belgia) și Telex (Ungaria). Parteneriatul media este susținut prin fonduri europene în urma inițiativei DG CNECT „European Media Hubs” din cadrul programului EU’s Multimedia Actions.
