Adio alcool? Consumul de băuturi alcoolice continuă să rămână un obicei relativ obișnuit în Vestul Europei, însă se constată un fenomen nou: generația Z bea tot mai rar. Mai multe detalii pe acest subiect, din Spania, într-un video tip explainer realizat de ARTE TV
Limonadă în loc de cocktailuri, băuturi fără alcool în locul celor cu mai multe grade…
Un fenomen care se manifestă tot mai vizibil în Spania, unde generația Z de acolo se arată mai atentă la sănătate decât generațiile dinaintea ei și își reduce consumul de alcool.
Este însă un trend care poate fi observat și în alte țări din Europa.
Programul este realizat de către platforma europeană ARTE și este disponibil în 10 limbi în urma unui parteneriat media intitulat EMOVE Hub. Proiectul este coordonat de ARTE și include publicațiile Balkan Insight (BIRN), Sinopsis (BIRN Romania), El País (Spania), Gazeta Wyborcza (Polonia), Internazionale (Italia), Ir (Letonia), Kathimerini (Grecia), Le Soir (Belgia) și Telex (Ungaria). Parteneriatul media este susținut prin fonduri europene în urma inițiativei DG CNECT „European Media Hubs” din cadrul programului EU’s Multimedia Actions
