Uzina din Suedia care ar urma să producă oțel verde – adică unul cu o amprentă de carbon foarte redusă – reprezintă un obiectiv strategic foarte important pentru întreaga industrie europeană. Despre relevanța acestui proiect ca și despre dificultățile întâmpinate, într-un reportaj ARTE TV.
Compania Stegra construiește prima uzină de oțel fără carbon din Europa, la Boden, în nordul Suediei. Lucrările întârzie și, potrivit unei anchete publicate în Financial Times în octombrie 2025, compania este în impas.
Dacă nu primește noi finanțări, riscă să dea faliment. Mai are nevoie de un miliard de euro, ceea ce îi neliniștește pe investitori.
CONTEXT:
Oțelul verde este oțel produs cu o amprentă de carbon foarte redusă sau chiar aproape zero, comparativ cu metodele clasice bazate pe cărbune și cocs. Pentru obținerea sa se folosesc surse de energie regenerabilă (eoliană, solară, hidro) în locul energiei pe bază de combustibili fosili.
Minereul de fier este redus cu hidrogen „verde” (produs tot cu energie regenerabilă) în loc de cărbune; în loc de dioxid de carbon, rezultă în principal vapori de apă. Topirea ulterioară are loc de obicei în cuptoare cu arc electric alimentate cu energie curată.
De ce este important? Producția clasică de oțel generează aproximativ 7–9% din emisiile globale de CO2. Tehnologiile de oțel verde pot reduce emisiile de producție cu până la aproximativ 95% față de metodele tradiționale. Cererea globală de oțel este în creștere, deci decarbonizarea acestui sector e esențială pentru atingerea obiectivelor climatice.
Industria auto începe să folosească oțel verde în caroserii și șasiuri, cu un impact relativ mic asupra prețului final al mașinii (ordinul a circa 100 de euro în plus).
Proiecte pilot și fabrici dedicate (cum este cea din Suedia, prezentată în materialul video de mai jos) vizează producția la scară mare de oțel verde pentru construcții și infrastructură.
Programul este realizat de către platforma europeană ARTE și este disponibil în 10 limbi în urma unui parteneriat media intitulat EMOVE Hub. Proiectul este coordonat de ARTE și include publicațiile Balkan Insight (BIRN), Sinopsis (BIRN Romania), El País (Spania), Gazeta Wyborcza (Polonia), Internazionale (Italia), Ir (Letonia), Kathimerini (Grecia), Le Soir (Belgia) și Telex (Ungaria). Parteneriatul media este susținut prin fonduri europene în urma inițiativei DG CNECT „European Media Hubs” din cadrul programului EU’s Multimedia Actions
